Блог

Що потрібно знати при покупці приватного будинку?

27 Червня 2021, 17:13 21

Вибір будинку

Пошук гідного варіанту приватного будинку може зайняти набагато більше часу, ніж пошук квартири. Нерухомість в приватному секторі потрібно уважно оглядати не тільки всередині, а й зовні. Тут слід враховувати планування, якість будівельних матеріалів і так далі.

Огляд внутрішньої частини будинку:

 • Встановіть, не дав чи будинок неправильну усадку. Це можна дізнатися, подивившись як відкриваються вхідні двері. Якщо присутній характерний скрип, то варто задуматися.
 • Огляньте вікна на наявність вологи в склопакетах і відсутності протягу з щілин.
 • Огляньте стіни і підлогу. Вони повинні бути рівні і не холодні, особливо в зимову пору року.
 • Зверніть увагу на планування і вставте її до потреб вашої родини.
 • Оцініть стан комунікацій. Для цього попросіть включити газ, воду, опалення. Перевірте тиск води, чи немає застоїв в трубах і так далі. Дізнайтеся про каналізацію і, якщо в будинку обладнана вигрібна яма, огляньте і її.

Огляд будинку зовні:

 • Стіни повинні бути достатньої товщини, щоб було тепло взимку і прохолодно влітку.
 • На стінах не повинно бути тріщин. Якщо має місце облицювання (сайдинг і т.п.), то тріщини, навіть якщо вони є, помітити буде складно, що значно підвищує ризик зіткнутися з проблемами в майбутньому.
 • Фундамент будинку повинен бути досить високим, а ще краще якщо він утеплений.
 • Якщо є підвал, він повинен бути сухим, інакше волога буде проникати в будинок. Те ж стосується горища і даху. Чи не рекомендуємо купувати будинок в суху пору року, в цей час підвищену вологість і дах, що протікає можна просто не помітити.
 • Якщо вам потрібен гараж або якісь господарські будівлі, то врахуйте і цей момент при підборі варіантів
 • Наявність інфраструктури та місце розташування: магазини, школа, дитячий сад, зупинка громадського транспорту, віддаленість від центральної частини міста і так далі.
 • Якщо ви раніше постійно жили в квартирі і вирішили придбати будинок, то спочатку добре все обміркуйте, чи треба це вам і чи підходить вам і вашій родині така зміна?

Оформлення документів

Пакет документів, необхідний для укладання угоди про купівлю-продаж:

 1. Правовстановлюючий документ на будинок
 2. Техпаспорт
 3. Виписка з реєстру по праву власності (або виписка з БТІ)
 4. Паспорт та ідентифікаційний номер власника або власників
 5. Свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя тощо.
 6. Якщо одним із власників будинку є неповнолітній, то необхідна наявність дозволу ради опіки виконавчого комітету
 7. Державний акт на землю (для приватизованої землі) або довідка про присвоєння кадастрового номера
 8. Експертна оцінка земельної ділянки та будинки
 9. Довідка про відсутність обтяжень на землю з кадастрового бюро
 10. Якщо будинок розділений на два господаря, повинен додаватися нотаріально завірений відмова сусідів від права купівлі частки у спільній частковій власності
 11. Довідка з житлово-комунального господарства про відсутність заборгованості
 12. Довідка про кількість прописаних в будинку чоловік
 13. Довідка з податкової інспекції про відсутність боргів по податку за землю
 14. Що стосується покупця, то йому достатньо надати лише паспорт та ідентифікаційний номер (чоловіка і дружини), свідоцтво про шлюб, а також згода чоловіка або дружини на покупку нерухомості.

Як не стати жертвою обману?

Також слід звернути увагу на історію угод купівлі-продажу по даному об'єкту, щоб не нарватися на несумлінного продавця. Припустимо, продавець придбав Вас будинок і не виплатив минулого господареві суму в повному розмірі. У цьому випадку попередній господар може вимагати розірвання договору купівлі-продажу.

Законодавством України такий ризик мінімізований (стаття 330 Цивільного Кодексу України) і будинок, куплений сумлінним покупцем, не може вимагати назад. Проте, краще захистити себе від зайвої тяганини і ретельно все перевірити перед здійсненням операції. Далі вашій увазі ми представимо декілька моментів, які слід перевірити:

 • Сімейний стан продавця. Якщо продавець на момент покупки будинку перебував у зареєстрованому або навіть незареєстрованому шлюбі, то нерухомість може бути визнана як спільна (статті 60 і 74 Сімейного Кодексу України)
 • У разі якщо продавець є підприємцем, який оголосив себе банкрутом, він не має права розпоряджатися майном, що належить йому (стаття 47 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом")
 • У разі якщо на момент покупки будинку існує чинний договір про оренду, то згідно зі статтею 770 Цивільного Кодексу, договір про найм зберігає свою дію для нового власника.

Купівля приватного будинку - дуже відповідальний і серйозний крок. І для того щоб його зробити, потрібно ретельно підготуватися.

Коментарі

Цей Сайт використовує файли cookies для більш зручної роботи користувачів з ним. Продовжуючи будь-яке подальше використання Сайту, Ви погоджуєтеся з цим. Більш детальна інформація доступна в Політиці використання cookie

Зрозуміло
Аукціон закінчено
хвилин
секунд
Вибрано
Додати
Аукціон закінчено
Приховати параметри
Всі параметри
Ви дійсно хочете видалити сторінку?